Busko-Zdrój to idealne miejsce na spokojny wypoczynek oraz kuszący kierunek krajoznawczej wycieczki. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie pobytu na terenie tego uzdrowiska? Oto atrakcje, które zasłużyły na szczególne wyróżnienie.
Miejsce 5. Pomnik Leszka Czarnego
Od 2013 roku jedną z ważniejszych atrakcji przy buskim deptaku jest pomnik krakowskiego księcia Leszka Czarnego, z woli którego w 1287 roku Busko otrzymało prawa miejskie. Pomnik ten liczy sobie aż 2 metry wysokości i ustawiony jest w dobrze widocznym miejscu. Dzięki temu nikt nie powinien mieć problemów z dotarciem do atrakcji, która na turystycznym planie Buska zajmuje coraz ważniejsze miejsce.
Miejsce 4. Park Zdrojowy
Kurort bez parku zdrojowego nie może się obejść, nic więc dziwnego, że i taka atrakcja czeka tu na gości. Park Zdrojowy w Busku powstał w XIX wieku, a obecnie zajmuje powierzchnię około 16 ha i zachwyca sporą ilością zieleni. Powstają tu również nowe obiekty, takie jak Pijalnia Wody czy tężnia solankowa.
Miejsce 3. Ławeczka Wojtka Belona
Przed budynkiem, w którym mieszczą się Buskie Samorządowe Centrum Kultury oraz Informacja Turystyczna, znajduje się kolejny ciekawy pomnik. To Ławeczka Wojtka Belona z „Wolnej Grupy Bukowina”, przypominająca o związkach artysty z Ponidziem oraz o tym, iż został on pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym.
Miejsce 2. Budynek Sanatorium „Marconi”
Budynek Sanatorium „Marconi”, wraz z Pijalnią Wody, jest obowiązkowym punktem w programie wycieczki po Busku. Wiadomo, że był to pierwszy obiekt sanatoryjny, stworzony z myślą o kuracjuszach. Do dziś gmach ten zachwyca zarówno swą formą, jak i malowniczym otoczeniem. Jego historia sięga pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to Busko oficjalnie zaczęło funkcjonować jako miejscowość uzdrowiskowa. Piękny hol z fontanną i posągami Orfeusza i Eurydyki, reprezentacyjna Sala Koncertowa – oto najważniejsze atrakcje, jakie czekają tu na zwiedzających.
Miejsce 1. Kościół św. Leonarda
Drewniany kościół św. Leonarda, mimo niewielkich rozmiarów, jest zabytkiem o ogromnej wartości. To pamiątka z końca XVII wieku, do dziś mogąca się pochwalić ciekawym wyposażeniem. Piękna belka tęczowa z resztkami polichromii, figura św. Leonarda oraz stacje drogi krzyżowej, uznawane za cenne dzieła sztuki ludowej.
Busko-Zdrój ma się czym pochwalić, a czas spędzony na terenie tego kurortu dla nikogo nie będzie czasem straconym. Wspaniały klimat, malownicza okolica oraz idealne warunki do wypoczynku – wszystko to sprawia, iż uzdrowisko to jest jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie województwa świętokrzyskiego.