Region świętokrzyski znany jest z cennych zabytków, malowniczych Gór Świętokrzyskich oraz miasteczek, na terenie których z historią można się spotkać niemal na każdym kroku. Nie brak tu również uzdrowisk, w gronie których miejsce szczególne zajmuje Busko. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości? Jakie atrakcje sprawiają, że kurort ten stał się nie tylko kuszącym celem dla kuracjuszy, ale i dla tych krajoznawców, którzy stawiają na wycieczki śladem cennych zabytków. Co warto wiedzieć o tym mieście? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne uznanie?
Z kart historii: Busko-Zdrój i jego dzieje
Pierwsze wzmianki na temat Buska pojawiają się w XII wieku. Z pochodzących z tego okresu dokumentów dowiadujemy się, iż istniała tu osada rycerska, skupiona wokół kościoła św. Leonarda. W XIII wieku Busko jest wymieniane jako własność Norbertanek, w tym okresie również zyskuje prawa miejskie. Początkowo w gospodarce Buska bardzo ważną rolę odgrywała sól, którą warzono tu na mocy królewskiego przywileju, wydanego w 1252 roku. Od XV wieku Busk staje się ważnym ośrodkiem handlowym, a organizowane tu jarmarki cieszą się sporym zainteresowaniem. Dobrze rozwija się tu również rzemiosło, a w szczególności produkcja sukna. Od XVI wieku miasto traci na znaczeniu jednak w latach 20-tych XIX wieku pojawia się dla niego szansa na ożywienie. Tym razem Busko, jako własność generała Feliksa Rzewuskiego, zaczyna swą karierę jako miejscowość uzdrowiskowa. Do dziś z powodzeniem są tu wykorzystywane borowiny oraz źródła solankowe, z których tak chętnie korzystają kuracjusze z całej Polski. A jakie zabytki zasługują tu na uwagę?
Busko-Zdrój i jego skarby: co warto zobaczyć?
Choć Busko-Zdrój jest przede wszystkim uzdrowiskiem, pobyt na jego terenie może sprawić wiele radości i miłośnikom historii. Oprócz Parku Zdrojowego, kuszącego klasycystycznym gmachem łazienek, warto tu zajrzeć na rynek. Czeka przy nim barokowo-klasycystyczny kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, przypominający o władających niegdyś tym miastem Norbertankach. Powstał on na przełomie XVI i XVII wieku, jednak swą obecną formę zyskał w początkach XIX stulecia. Drewniany kościół św. Leonarda, pełniący dziś rolę kaplicy cmentarnej, dawna synagoga – oto kolejne atrakcje, dzięki którym zwiedzanie Buska może się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą. W mieście tym warto również zajrzeć do willi „Polonia”, w której mieści się Muzeum Ziemi Buskiej. Ta placówka muzealna może się pochwalić ciekawą ekspozycją, a czas spędzony w jej murach dla nikogo nie będzie czasem straconym.
Busko-Zdrój przyciąga, a pobyt na terenie tego miasta pomoże nam nie tylko zadbać o swą formę, ale też poszerzyć swą wiedzę na temat historii. To miejsce z pewnością zasługuje na uwagę, a im prędzej zajrzymy na jego teren, tym lepiej dla nas.