Busko – Zdrój to rozsławiona na cały kraj miejscowości, która słynie – przede wszystkim – ze znajdujących się tam wód o działaniu zdrowotnym. Busko – Zdrój to typowe miasteczko o charakterze turystycznym i uzdrowiskowym – znajduje się tam jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce, którego otwarcie miało miejsce w 1828 roku. Jednak zdrowotne właściwości tamtejszych wód cenione były już przed wiekami, na co wskazują niektóre zapiski historyczne. Busko – Zdrój, ze względu na swą wiekową i bogatą historię, obfituję w ogromną ilość cudnych i unikatowych zabytkowych. Samo miasto ma jednak o wiele więcej do zaoferowania – w szczególności dla fanów przyrody i natury.
Sosna na szczudłach.
Matka natura potrafi zadziwiać, jak i przerażać. Jedno z jej dzieł podziwiać możemy we Wsi Wełecz, położonej niedaleko od Buska – Zdroju. Co więc tak wyjątkowego się tam znajduje? Ponad stuletnia sosna pospolita – jednak to nie jej wiek jest tym, co zachwyca, lecz jej unikatowy i nietypowy kształt. Rozrasta się ona bowiem na znajdujących się na powierzchni korzeniach, co sprawia, że rzeczywiście wygląda, jakby drzewo to rosło na istnych szczudłach – stąd też jego nazwa.
Rezerwat Karabosy.
Rezerwat ten umiejscowiony jest w pobliżu miejscowości Siesławice. Na jego terenie znajdziemy iście wyjątkowe zjawiska gipsowego krasu. W tym rezerwacie skalno – stepowym natrafimy na liczne odsłonięcia gipsowe, sieci podziemnych korytarzy, jaskinie czy wyrwy oraz zapadliska. Jest to miejsce popularne wśród okolicznych mieszkańców, jak i przyjezdnych turystów. Przypominamy jednak o konieczności zachowania należytej ostrożności i niezbaczania z oznaczonych ścieżek. W przeszłości w miejscu tym dochodziło do zapadnięć pod zwierzętami, czy nawet ludźmi.