Busko-Zdrój przyciąga wspaniałym klimatem, dobrym zagospodarowaniem orz atmosferą, dzięki której wypoczynek na terenie tego kurortu może się dla wielu z nas okazać bardzo przyjemnym doświadczeniem. Co warto wiedzieć na temat tego kurortu? Jakie atrakcje czekają na tych, którzy postanowią spędzić urlop na jego terenie?
Busko-Zdrój i jego dzieje
Busko jest jedną z tych miejscowości, które mogą się pochwalić długą i ciekawą historią. To jedna ze starszych osad na terenie Ponidzia, o której wspomina się już w XII stuleciu. Wiadomo, że w wieku XII Busko było osadą pasterką, która około 1180 roku trafiła w ręce Norbertanek. W 1287 roku Leszek Czarny nadał osadzie prawa miejskie, o czym przypomina m.in. pomnik tego władcy, będący główną ozdobą tutejszego deptaku. Wiadomo też, że w Busku gościł król Jagiełło, który miał tu korzystać ze zbawiennych dla zdrowia kąpieli. O wyjątkowej mocy tutejszych wód mówiono też w XVIII wieku, dzięki czemu w latach 20-tych i 30-tych XIX stulecia Busko zaczęło się rozwijać jako miejscowość uzdrowiskowa. Czym przyciąga ten kurort? Solankami, które z powodzeniem stosowane są w walce z zapaleniem stawów oraz chorobami kręgosłupa. Rwa kluszowa, stany pourazowe oraz niektóre choroby neurologiczne – oto kolejne problemy, z jakimi można się rozprawić w tutejszych sanatoriach oraz zakładach przyrodoleczniczych.
Co warto zobaczyć w Busku-Zdroju?
Busko-Zdrój to popularny kurort, będący ważnym punktem na turystycznej mapie województwa świętokrzyskiego. Miasto to przyciąga zarówno kuracjuszy, jak i tych turystów, którzy stawiają na wycieczki po ciekawych miejscowościach. Jakie atrakcje czekają na nich w Busku?
Uzdrowisko to może się pochwalić pięknym Parkiem Zdrojowym, którego sercem jest Sanatorium Marconi. Obiekt ten projektował zaprojektował włoski architekt Henryk Marconi, o czym do dziś przypomina jego nazwa. W pobliżu tego sanatorium czeka Aleja Gwiazd, której powstanie ma ścisły związek z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz. Festiwal ten przypomina o słynnej śpiewaczce operowej, która była związana z Buskiem.
W czasie spaceru po Alei Gwiazd można z kolei ujrzeć pamiątki po wizycie w Busku tak znanych przedstawicieli świata polskiej muzyki, jak: Krzesimir Dębski, Krzysztof Penderecki, Wiesław Ochman czy Małgorzata Walewska. Busko-Zdrój może się też pochwalić tak ciekawym obiektem sakralnym, jakim jest kaplica św. Anny. Powstała ona pod koniec XIX wieku jako kościółek uzdrowiskowy.
A co można zobaczyć w miejskiej części Buska? Przede wszystkim piękny rynek oraz malowniczy deptak, łączący rejon Parku Zdrojowego z centrum miasta. Przy deptaku tym czekają z kolei takie perełki architektury, jak Zamek Dersława, wzniesiony w 1911 roku oraz Centrum Kultury, przed którym znajduje się ławeczka Wojtka Belona z Wolnej Grupy Bukowina, pochowanego na miejscowym cmentarzu parafialnym. Wycieczki po Busku warto też zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na zwiedzenie kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP. Jest to pamiątka po zespole klasztornym Norbertanek, które przez ponad 600 lat zarządzały Buskiem. Dziś jest to kościół parafialny, zawdzięczający swą obecną formę wielkiej przebudowie z XIX wieku. Busko-Zdrój może się też pochwalić cennym zabytkiem architektury drewnianej. To kościół św. Leonarda, wokół którego można ujrzeć sporo zabytkowych nagrobków. Jeden z nich przypomina o Feliksie Rzewuskim – założycielu tutejszego uzdrowiska.
Wszystkie atrakcje, jakimi może się pochwalić Busko-Zdrój, skutecznie przyciągają uwagę turystów. Czeka tu na nich również sporo innych ciekawostek, m.in. rezerwat Zimne Wody, na terenie którego można podziwiać odsłonięcia geologiczne gipsów. Kto znajdzie tanie noclegi w Busku, ten będzie mógł urządzać wycieczki w rejon Pińczowa oraz Wiślicy, a także spacerować po pobliskich lasach, urzekających ciekawą szatą roślinną.
Naprawę doskonałe do odpoczynku miejsce, z mnogością atrakcji. Polecam na początek przejściem deptakiem miejscowości.