Grill gazowy czy węglowy – który wybrać?

Przygotowywanie posiłków na świeżym powietrzu w okresie wiosenno-letnim to jedna z przyjemności, której Polacy oddają się bardzo chętnie. W tym celu warto oczywiście zaopatrzyć się w ogrodowy grill. Pytanie tylko, który rodzaj będzie lepszy: węglowy czy gazowy? Przeanalizowaliśmy wady i zalety obydwu typów!

Grill gazowy a węglowy – różnice

Pierwszą i najbardziej widoczną różnicą między grillem gazowym a węglowym jest sposób, w jaki są zasilane. Grille gazowe, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują gaz (zazwyczaj propan lub butan) jako źródło ciepła. Dzięki temu można je szybko i łatwo uruchomić, regulować temperaturę oraz unikać dymu i popiołu. Sprawdź ranking najlepszych grillów gazowych tutaj: https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/grill-gazowy-ranking.

Węglowe opierają się natomiast na rozpalaniu brykietu lub węgla drzewnego, co nadaje potrawom charakterystyczny, dymny smak, który jest ceniony przez wielu entuzjastów grillowania. Proces tradycyjnego rozpalania węgla może być czasochłonny i wymaga więcej cierpliwości, a regulacja temperatury jest mniej precyzyjna.

Kolejną różnicą są koszty samego sprzętu. Grille gazowe są droższe w zakupie, ale tańsze w eksploatacji, podczas gdy grille węglowe mogą być tańsze, ale koszty związane z zakupem węgla czy brykietu w dłuższej perspektywie mogą być wysokie.

Grill gazowy czy węglowy – który pozwoli grillować zdrowiej?

Kwestia zdrowotna również odgrywa istotną rolę przy wyborze odpowiedniego grilla. Grillowanie na gazie jest uznawane za zdrowszą opcję, ponieważ nie wiąże się z powstawaniem dużej ilości dymu, który może zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia, w tym związki uważane za rakotwórcze. Powstają one, gdy tłuszcz z mięsa spada na rozgrzany węgiel i ulega spaleniu.

Ponadto grillowanie na gazie pozwala na lepszą kontrolę temperatury, co zmniejsza ryzyko przypalenia potraw, a tym samym ogranicza ilość szkodliwych substancji w jedzeniu. Regulacja temperatury pozwoli także na zachowanie większej ilości odżywczych substancji w żywności. Warto również zauważyć, że grillowanie na gazie jest bardziej ekologiczne, ponieważ nie emituje tak dużej ilości dwutlenku węgla, jak grillowanie na węglu.

A może grill elektryczny?

Jeśli nie masz własnego ogródka, a przepadasz za grillowanymi potrawami, pamiętaj, że jest do dyspozycji jeszcze jedno wyjście: grill elektryczny na balkon! To bezpieczna i zdrowa alternatywa, dzięki której będziesz mógł przygotowywać pyszne potrawy na balkonie lub na tarasie. Elektryczny grill sprawdzi się również w mieszkaniu, poza sezonem.