Coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczacza, który ma poprawić jakość powietrza w domu. Czy tego typu sprzęt ma faktycznie sens i czy nie wystarczy po prostu dobrze wietrzyć pomieszczeń? Podpowiadamy!
Smog – czy znajduje się wyłącznie na zewnątrz?
Smog to niebezpieczna substancja, której wdychanie powodować może problemy zdrowotne. To m.in. rozwój astmy, przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność dróg oddechowych, a w niektórych przypadkach nawet udar mózgu. O smogu najczęściej mówi się w kontekście spędzania czasu na świeżym powietrzu. Podczas dni, gdy jakość powietrza jest kiepska, odradza się zarówno spacery, jak i jogging. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że smog to substancja, która znajduje się nie tylko na zewnątrz, ale także i w naszych domach. Tam właśnie trafiają bowiem bardzo drobne fragmenty smogu, które mogą działać wyjątkowo toksycznie. Jednym z najlepszych sposobów na ochronę przed smogiem jest domowy oczyszczacz powietrza. Efekty można zauważyć już po kilku dniach stosowania.
Nie tylko smog, czyli co jeszcze robi oczyszczacz powietrza?
Poza smogiem, domowy oczyszczacz powietrza świetnie radzi sobie z wirusami i bakteriami, które doprowadzić mogą do sezonowych infekcji. To samo dotyczy alergenów, np. kurzu, sierści zwierząt czy pyłków roślin. Trzeba mieć świadomość, że tego typu substancje bardzo często osiadają w trudno dostępnych miejscach lub na przedmiotach, o których zapominamy podczas codziennych porządków. To m.in. firany, zasłony czy materace. Pozbycie się z nich kurzu tradycyjną metodą jest praktycznie niemożliwe. Szczególnie odczują ta alergicy, u których powyższe substancje powodować mogą nieprzyjemne objawy, np. kaszel czy katar. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest domowy oczyszczacz. Jakościowe sprzęty usuwają nawet 99 proc. pyłków, pleśni, roztoczy i zanieczyszczeń, które powodować mogą dolegliwości alergiczne.
Oczyszczacz również dla dzieci
Na niebezpieczny wpływ zanieczyszczeń szczególnie narażone są maluchy. Ich układ odpornościowy nie jest bowiem jeszcze prawidłowo wykształcony, co zwiększa podatność na infekcje. Ponadto, pyły PM10 zaburzać mogą u dzieci także motorykę oraz pamięć. W przypadku posiadania jednego oczyszczacza, najlepiej postawić go właśnie w pokoju dziecięcym.
Oczyszczacz powietrza – must have każdego palacza
Coraz mniej osób pali w domu. Nie oznacza to jednak, że niebezpieczne substancje nie trafiają do pomieszczenia. Najlepszym przykładem może być chociażby “szybki dymek” na balkonie, podczas którego palacz zapomina o zamknięciu okna. Nie jest to wyjątek, a powszechna sytuacja, która dotyczy wielu palaczy. Chwila nieuwagi może mieć jednak bardzo poważne skutki. Bierni palacze wdychają bowiem nawet kilka tysięcy szkodliwych substancji. Co istotne, wiele z nich uważanych jest za rakotwórcze. Najlepszym sposobem na ograniczenie tych substancji w domu jest oczywiście rzucenie palenia. Poza tym, warto zastanowić się nad zakupem dobrego oczyszczacza, który usunie dym i inne substancje z otoczenia. Bez względu na decyzję dotyczącą palenia papierosów, warto zadbać o zdrowie najbliższych osób.
Zakup oczyszczacza powietrza, czyli na co zwrócić uwagę?
Na rynku znaleźć można niezwykle bogatą ofertę oczyszczaczy. Podejmując ostateczną decyzję, warto uwzględnić nie tylko możliwości sprzętu, ale także i wielkość mieszkania, jakim dysponujemy. Ciekawą opcją na rynku są również lekkie i przenośne oczyszczacze, np. oczyszczacz Well A7 marki Electrolux, które można postawić w dowolnym miejscu w domu, a także łatwo przenosić między pomieszczeniami. Aby nie zajmował miejsca, można go nawet powiesić na ścianie. Warto również postawić na oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Tego typu sprzęt wytwarza jony ujemne, które przyczepiają się do dodatnio naładowanych cząstek w pomieszczeniu, np. kurzu. Funkcję jonizacji znaleźć można w oczyszczaczach Electrolux z serii Pure A9.